T3 Vakfı Uluslararası Astronomi Kongresinde, Uluslararası Uzay Federasyonuna üye oldu

İtalya Milan’da düzenlenen 75. Uluslararası Astronomi Kongresi (International Astronautical Congress - IAC) 2024’te tarihi bir an yaşandı.

1. resim

Üyelik ile Türkiye’nin Uzay Yolculuğunda Yeni Bir Adım!

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), oy birliğiyle Uluslararası Astronotik Federasyonu (IAF) üyeliğine kabul edildi. Bu önemli gelişme, ülkemizin uzay çalışmalarını küresel platforma taşıma yolunda büyük bir adım olarak nitelendiriliyor.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır, bu başarıyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: 

IAF Genel Kurulunda üyeliğimiz onaylandı.Bu federasyonun bir parçası olmak, uzay ajanslarının çalışmalarını yürüten kurumlarla yakın işbirliği kurmamıza olanak sağlayacak ve ülkemizin uzay alanındaki faaliyetlerini uluslararası arenada anlatmamıza imkan tanıyacak.

Bu üyelik sayesinde Türkiye, IAF tarafından düzenlenen kongre ve etkinliklere aktif olarak katılım sağlayarak, uzay teknolojileri ve inovasyon alanında dünya ile entegre çalışmalar yürütecek.

Aynı zamanda Türkiye, 2026’da Antalya’da düzenlenecek olan 77. IAC Kongresine hazırlanırken, Türk firmalarının da bu federasyona dahil olması büyük bir öneme sahip. Kuzucu Hıdır ayrıca şu vurguyu yaptı: "IAF üyeliği, ülkemizin uzay çalışmalarına yeni bir ivme kazandırarak, gelecekteki projelerimize basamak atlatacak.

Geçtiğimiz yıl Bakü’deki kongreye TEKNOFEST yarışmacılarımızla birlikte ilk kez katılım sağlamıştık. Azerbaycan’daki ziyaret sonrası üye olarak katılmaya karar verdik. Üyelik başvurumuzun ardından bir yıl boyunca yapılan değerlendirmelerden sonra bugün üye olduk. TEKNOFEST’te yarışmalara katılan genç yarışmacılarımızın da bilimsel makaleleri kabul gördü ve kongreye davet edildiler. Bu bizim için çok büyük bir gurur. T3 Vakfı olarak ülkemizi daha ileriye taşımak adına çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek

Türkiye’nin uzay yolculuğunda tarihi bir eşik daha geride kalırken, bu üyelik sayesinde ülkemizin küresel uzay sahnesindeki yerini güçlendirmeye yönelik adımlar büyüyerek artmaya devam edecek.

Tartışma